Piyasa tezkereden nasıl etkilenecek?

Finansgundem- Yurtdışı piyasalara göre yön bulan piyasalar önümüzdeki günlerde iç gündemi de fiyatlayabilir
Yurtdışında güçlü konumunu sürdüren dolar, dün 2.2930 TL 8 ayın en yüksek seviyelerine kadar yükseldi. Dolar, gün içinde 2.27-2.29 TL aralığında işlem gördü. ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz oranlarını beklentilerden erken artıracağına yönelik kaygılarla dolar, özellikle gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı değer kazanıyor. Ayrıca, dün Almanya imalat PMI verisinin 15 aydır ilk kez daralmaya işaret etmesi de doları güçlendirdi. Öte yandan, piyasalar henüz iç piyasadaki gelişmeleri fiyatlamış değil.
PİYASALARIN GÜNDEMİ ÇOK YOĞUN
Kurban Bayramı öncesinde hareketli olan piyasalar, yurtdışından gelen açıklamaların yanı sıra bugün Meclis’te oylanacak olan tezkereyi, yarın ise eylül ayı enflasyon verisi ve Fitch’in Türkiye’nin kredi notuyla ilgili açıklamalarını bekliyor. Ayrıca, ABD işsizlik verileri de yakından izlenecek.
Analistlere göre, piyasalar şu ana kadar yurtdışı piyasalarla yön buldu. İçerideki gelişmeler fiyatlara tam olarak yansımadı. Bugün Meclis’te geniş kapsamlı yetkilerle çıkması beklenen tezkerenin de hükümet tarafından kullanımı konusunda gelişmeler piyasaları etkileyebilir. Analistler, “Piyasalar, tezkerenin ne amaçla kullanılacağı açıklamalarına bakacak” yorumunu yaptı. Öte yandan, tezkerenin çıkmaması ise piyasaları olumsuz etkileyebilir.